پروژه آشپزخانه بیمارستان البرز کرج

بیمارستان فوق تخصصی البرز واقع در باغستان غربی کرج، در بهمن ماه 1380 به عنوان یکی از مراکز تشخیصی و درمانی مجهز به تجهیزات پیشرفته پزشکی در سطح کرج مورد بهره برداری قرار گرفت.

این بیمارستان در حال حاضر با وجود همکاری بیش از هزار پزشک متخصص، فوق تخصص و پرسنل مجرب بخش بزرگی از اقدامات درمانی استان البرز و استان های همجوار را بر عهده دارد.

تجهیز آشپزخانه بیمارستان البرز با محصولات پرشیا استیل

به روز رسانی آشپزخانه بیمارستان البرز کرج با تجهیزات مدرن مزایای زیادی دارد. استفاده از دستگاه هایی که به تکنولوژی روز دنیا مجهز هستند، علاوه بر ارتقای کیفیت پخت، در مصرف منابع انرژی صرفه جویی کرده و کار پرسنل آشپزخانه را آسان می کند.

کیفیت پخت، سلامت غذا، دریافت غذای با کیفیت مناسب و مطابق با رژیم غذایی بیمار به ویژه در آشپزخانه بیمارستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو مدیران بیمارستان البرز تصمیم گرفتند تجهیزات آشپزخانه این مجموعه را از حالت سنتی به صنعتی تغییر دهند. برای این منظور تجهیز آشپزخانه خود را به شرکت پرشیا استیل، تولیدکننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی واگذار کردند.

از دستگاه های مورد استفاده در آشپزخانه بیمارستان البرز می توان به دستگاه های دیگ چلوپز، دیگ خورش پز، فر بخارپز تحت فشار ایستاده، کباب پز اتوماتیک و… اشاره کرد.

دیگ چلوپز

این محصول پرشیا استیل برنج را بدون نیاز به خارج کردن آن از دیگ می پزد. حداکثر ظرفیت پخت این دستگاه برای برنج ایرانی 40 کیلوگرم و برای برنج خارجی 55 کیلوگرم است.

یکی از مهم ترین مزایای این دیگ، کاهش گرمای محیط تا 70 درصد است که نتیجه طراحی مهندسی و مدرن این محصول و استفاده از عایق حرارتی پشم سرامیک در قسمت آتش خانه و بدنه دستگاه محسوب می شود.

دیگ خورش پز

دیگ خورش پز به علت وجود جدار بخار و انتقال غیرمستقیم حرارت به غذا، خورش را سریع و راحت بدون ته گرفتن و سوختن آن می پزد. این محصول نیز نظیر دیگ چلوپز گرمای محیط آشپزخانه را تا 70 درصد کاهش می دهد.

فر دم کن ایستاده برای بخش پخت برنج آشپزخانه در نظر گرفته شد. این دستگاه با قابلیت قرارگیری ظروف بن ‌ماری GN، برنج را در دو حالت بخار خیس و بخار خشک می پزد. برنجی که با این روش دم می شود، بسیار خوش‌طعم و خوش‌ظاهر است.

بخار و حرارت در هر یک از طبقات این دستگاه دم کن، به صورت مجزا و به طور یکنواخت پخش می شود؛ بنابراین کیفیت پخت برنج در همه طبقات یکسان است. عدم دورریز برنج به دلیل کیفیت پخت عالی، باعث صرفه جویی در میزان برنج مصرفی خواهد شد.

کباب پز اتوماتیک ایستاده پرشیا استیل، جدیدترین کباب پز بدون دود است که با وجود ساختار ایستاده نسبت به کباب پز خطی، فضای کمتری را اشغال می کند. انتقال حرارت در این محصول شامل هر دو صورت تابشی (مانند کباب پزهای تابشی) و جابه‌جایی (مانند زغال) است، بنابراین هم مغز کباب با پختی مطلوب می پزد و هم سطح آن به‌اندازه برشته می شود.

تنها کافی است اپراتور سیخ های کباب را روی ریل دستگاه قرار دهد و در انتهای مسیر کباب پخته شده را تحویل بگیرد.

استفاده از تجهیزات مدرن صنعتی در آشپزخانه بیمارستان البرز کرج با صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش دورریز غذا به دلیل ارتقای کیفیت پخت، هزینه های کلی این مجموعه را به طرز چشمگیری کاهش داده است.